Patron

Jan Heweliusz

Jan

W Wikipedii podpisany jako „wybitny człowiek renesansu”.
Co przez to należy rozumieć? Gość był multizadaniowy, przy jego nazwisku
wymienić można tyle talentów co obok mistrza Da Vinci:
– astronom,
– prawnik,
– przedsiębiorca-browarnik,
– malarz,
– filozof,
– podróżnik,
… ale także – społecznik!

 

Urodził się w 1611 roku w Gdańsku i od najmłodszych lat fascynował się nauką (choć wieść niesie, że był znacznie milszy od Scheldona Coopera czy Dextera…).

W gimnazjum Heweliusz spotkał na swojej drodze nauczyciela, profesora nauk ścisłych Piotra Krügera i to dzięki niemu zainteresował się astronomią. Po studiach przejął zarządzanie rodzinnym browarem, znalazł jeszcze czas by być radnym, zajmującym się sądownictwem oraz opieką zdrowotną. Fakt – Heweliusz realizował się na wielu polach, ale nigdy nie zrezygnował ze swojej prawdziwej pasji. Ogromnym sukcesem było otwarcie własnego obserwatorium astronomicznego, do którego samodzielnie zbudował większość instrumentów do obserwacji nieba, był także autorem licznych dzieł z dziedziny astronomii. Między innymi to spod jego rąk wyszedł katalog gwiazd i komet!

Chcemy, aby Jan Heweliusz – człowiek wielkiej pasji, talentu, przedsiębiorca – był inspiracją dla naszych Kursantów. Wiemy, jak dużym wyzwaniem jest odkrycie w sobie talentów, prawdziwej chęci do nauki, znalezienie wymarzonego zawodu, który umożliwi samorealizację w przyszłości. Interdyscyplinarność jego osoby do dziś wzbudza podziw osób, które zagłębiają się w jego biografię. Heweliusz miał to szczęście, między innymi dlatego, że spotkał na swojej drodze właściwych ludzi. Utwierdzili go w tym, że nie musiał wybierać jednej, czy jedynej ścieżki zawodowej. Mógł szeroko realizować swoje liczne pasje, przy okazji pozostając w dobrych relacjach z królem Janem III Sobieskim!

Eksperci z Centrum Edukacji Heweliusz stawiają sobie za cel rozwijanie pasji i talentów swoich Kursantów, wspierają ich w odkryciu i zaplanowaniu wymarzonej drogi zawodowej oraz kształtowaniu przedsiębiorczości i postaw społecznych. Inspiracja i wsparcie – to główne zasady współpracy z podopiecznymi.